Förbundets uppgift är att företräda sina medlemmar och se till att dessa människor har all tillgänglig support – om du tar 14 procent av inkomsten denna förening har och styra den in i en persons lön, hur kan det vara betjänar medlemmar som behöver stöd?


Affären med Nike, Uniteds kit tillverkare sedan 2002, går ut i slutet av den kommande säsongen.
John Motson är en sann legend av sändningar. Har tillbringat 50 år bakom mikrofonen, han kommenterade på tio VM, sex VM, mer än 200 England spel, nio EM, nästan 3000 klubbmatcher och 29 FA Cup final.

2 Motty är still going strong på radion, commentating för talkSPORT Han har korsade svärd med Brian Clough, tacklas Sir Alex Ferguson och även kommenterade tillsammans Jack Nicholson. Han har i princip sett allt! Nu är talkSPORT erbjuder dig chansen att gå Motty och hans berömda fårskinnspäls bor i London.

På Greenwood teatern den 15 april, kommer John gå talkSPORT Paul Hawskbee på scenen för att tala öppet om sitt liv, minnas de lysande toppar och några av de förödande dalar. 2 Det kommer att bli en rolig, gripande och mycket underhållande resa genom sina 50 år inom fotbollen och sändning. Vi har precis släppt en begränsad sats av ytterligare VIP-biljetter för £ 30 varje, så att du kan träffa Motty.

Du kan köpa biljetter här.
Gordon Taylor £ 2.2million lön som verkställande direktör för Professional Footballers’ Association ’kan inte motiveras’ har Simon Jordan sagt talkSPORT. Taylor, 73, har hittat sig i fokus efter offentliggörandet av PFA konton, som visade att han var betalas ut så mycket som vissa Premier League-spelare under perioden 2016/2017.

Den £ 2.2m han fick förra året var nästan dubbelt vad han betalades under föregående år, och inkluderade en £ 770.000 bonus. I jämförelse, PFA tillbringade £ 100.000 under samma period på forskning om skallskador i fotboll, medan fackets hela årsbudget är strax under £ 17m.

Avslöjandena har utlöst en stark reaktion i fotbollsvärlden, med förre Chelsea stjärnan Graeme Le Saux branding hans lönekuvertet ’absolut skandalös’, medan dotter till West Brom legenden Jeff Astle har anklagat Taylor av ’foder sina egna fickor’. Och förre Crystal Palace ordförande Jordan, som var inblandad i en uppvärmd rad med Taylor live på talkSPORT förra veckan, säger att det visar fotboll ’förlorar kontakten med verkligheten’. ”Det kan inte vara motiverat”, sade han talkSPORT värd Jim White. ”Inte för att det är Gordon, jag kunde inte bry sig mindre om det var Dalai Lama som var chef för en union, men detta är den minsta union i världen. ”Medlemmarna egentligen inte bidra med en hel del ekonomiskt, det är mycket av programföretagen via Premier League som betalar PFA sina pengar, och det kan inte motiveras. ”Det är ett exempel på fotboll förlora kontakten med verkligheten.

Det finns klubbar i League One och League Two där spelarna inte tjänar förmögenheter. ”Jag vill inte bli alltför djupt i personliga kommentarer, eftersom jag själv och Gordon hade en debatt förra veckan på talkSPORT och jag inte vill att det ska ses som en personlig fråga, men det finns ingen motivering till det. ”Att försvara denna typ av ersättning, för att det ska vara 14 procent av den totala inkomsten att facket får på en persons lön, för att försvara det är att försvara det oförsvarliga. ”Vad jag är förvånad över är hur detta är ett blodigt överraskning! ”Detta hade pågått under en avsevärd tidens gång, och detta är en årig lön så jag skulle satsa att hans lön under nästa år kommer att bli större. ”Förbundets uppgift är att företräda sina medlemmar och se till att dessa människor har all tillgänglig support – om du tar 14 procent av inkomsten denna förening har och styra den in i en persons lön, hur kan det vara betjänar medlemmar som behöver stöd? ”Detta är inte en häxjakt för Gordon Taylor, men detta kan inte vara rätt, det kan bara inte.” Läs mer: PFA chefen Gordon Taylor och Simon Jordan i talkSPORT byst-up över Leicester s AWOL stjärna Riyad Mahrez
Manchester United kö en sensationell trippel svep av unga engelska talanger – med Jadon Sancho, Declan Rice och Aaron Wan-Bissaka uppgift på klubbens radar.

Ole Gunnar Solskjaer, som var bekräftade idag som Uniteds nya permanenta manager, har enligt uppgift berättade Old Trafford hierarkin han vill prioritera engelska spelare och stärka klubbens hemmagjort kärna. 3 Jadon Sancho har utvecklats till en av Englands mest lysande unga stjärnor 3 Rice gjorde sin fulla England debut på måndag mot Montenegro Enligt The Sun, Borussia Dortmunds Sancho och West Hams Rice top Solskjaer lista över sommar mål, medan de kommer att flytta till Crystal Palace Wan -Bissaka om några försvarare lämnar i sommar.

Sancho värderad till £ 80 miljoner, och £ 40million-rankade Rice har båda vuxit fram som potentiella framtida England stjärnorna efter att kallas upp till ledande truppen med Three Lions boss Gareth Southgate. SENASTE TRANSFER NEWS GOSSIP Man United drag för Juventus ess, Arsenal att landa wonderkid, plus Spurs uppdatering tid för en Kruse Spurs på sommaren svep för Tyskland ace – fyra år efter att han förkastade dem POG-bye?

Solskjaer höra av expert han måste använda Pogba att skicka budskap till Man United trupp föra dem tillbaka Tottenham ska re-sign ’vinnare’ Bale och Modric föreslår ex-Spurs man skvaller Coutinho framtida förstasida nyheter i Spanien United kopplade till ex- Liverpool stjärnan avslöjade sju spelare Tottenham har Oscoutade före sommaren transferfönstret ODDS avslöjade 14 spelare mest sannolikt att teckna Man United i sommar French Connection Real Madrid 125m tomt £ Paul Pogba bud efter att han avslöjar Zidane ’dröm’ Hammers mittfältare Rice, 20 , skulle kunna utgöra en långsiktig ersättning för Ander Herrera mitt rapporter spanjoren kunde gå Arsenal eller Paris Saint-Germain när hans kontrakt går ut i sommar. Samtidigt är Dortmund ytter Sancho, 19, rankad som en av de ljusaste tonåringar i världsfotbollen efter en stellar genombrott säsong i Bundesliga, medan 21-åriga högerback Wan-Bissaka har varit en enastående spelare i Premier League denna termin.

3 Wan-Bissaka har varit en av Premier Leagues bästa ytterbackar här säsongen The Sun rapporterar att Solskjaer har enormt imponerad av det arbete som Southgate med Englands ungdom. Chelsea ville bort ytter Callum Hudson-Odoi tjänade också hans första England mössa under de senaste veckorna, och United är ryktas vara i ett lopp med Barcelona och Bayern München för hans signatur. LIVE på talkSPORT talkSPORT är ditt hem levande fotboll!

Här är vad som kommer upp på talkSPORT och talkSPORT 2 … West Brom vs Birmingham (fredag, 07:45) – talkSPORT 2 Brighton vs Southampton (lördag, 03:00) – talkSPORT två West Ham mot Everton (lördag, 05:30) – talkSPORT Middlesbrough vs Norwich (lördag, 05:30) – talkSPORT 2 Portsmouth vs Sunderland (söndag, 14:30) – talkSPORT 2 Young England stjärnor Marcus Rashford, Jesse Lingard och Luke Shaw är redan viktiga medlemmar i Uniteds trupp, Solskjaer vill enligt uppgift att efterlikna Sir Alex Fergusons ungdomlig homegrown ryggraden.

David Beckham, Gary och Phil Neville, Paul Scholes och Nicky Butt var nyckelpersoner i Scot s diskant vinnande sidan 1999 och blev senare 1xbet Skrill känd som ’Class of 92’.
Med bara en vecka av programmering kvar till WrestleMania 35, är saker och ting verkligen värma upp för WWE.

Låt oss ta en titt på ryktena i brottning världen: 5 Vince McMahon & Triple H med Stephanie McMahon alla kör WWE JoJo Offerman och Bray Wyatt väntar barn ring speakern JoJo och tidigare WWE mästare Bray Wyatt väntar barn. Wyatt har inte setts på WWE TV sedan i juli förra året, men han har nyligen fått ett nytt utseende före sin återkomst. 5 Bray Wyatt har varit avstängd WWE TV ett tag Original planer för Asuka Vince McMahon beslutat om dagen av Smackdown Live som Charlotte Flair skulle vinna Smackdown Live kvinnors titel från Asuka.